Przeglądy rejestracyjne pojazdów

– stacje kontroli –

Co się stanie, jeśli używane części okażą się kradzione?

Wtórny rynek samochodowy jest bardzo rozległy i popularny. Nie ma co się dziwić – mało kogo stać na nowe modele aut prosto z salonu lub oryginalne zamienniki części zamiennych. Wiele osób decyduje się na tańsze rozwiązania problemu, a konkretnie – kupno używanego samochodu lub używanych zamienników. Dziś skupimy się na tej drugiej kategorii, która w Polsce jest zauważalna na każdym kroku. Używane części zamienne możemy kupić w wielu miejscach. U mechanika, po znajomości, na giełdzie, w internecie. Są one dużo tańsze niż nowe elementy, a w związku z tym bardzo dużo osób kusi się na takie oferty.

Problem, który tkwi w tej branży jest jednak znaczący. Bardzo duży odłamek używanych części zamiennych okazuje się być…kradziony. Jako uczciwi ludzie i posiadacze aut – chcemy wiedzieć w jaki sposób unikać takich ewentualności oraz co się stanie, gdy jednak trafimy na wadliwą ofertę, a co gorsza z niej skorzystamy. Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć z dwóch perspektyw:

  • Po pierwsze – jako kupujący nie jesteśmy w stanie jednoznacznie zweryfikować, czy dana oferta jest kradziona, czy też nie. W związku z tym, jeśli ową część nabędziemy nieświadomie, ciężko będzie pociągnąć nas do odpowiedzialności karnej. Z kradzionymi częściami samochodowymi ma problem także policja. Złodzieje, którzy decydują się na taki krok są bardzo ostrożni.

    Nie sprzedają pokrewnych części z jednego auta, ale pojedyncze, co jakiś czas. Ich złapanie graniczy z cudem, zwłaszcza jeśli dołożymy do tego małą ilość zgłoszeń względem części samochodowych. Ludzie nie zawracają sobie głowy takimi oskarżeniami, ponieważ boją się, że więcej będzie zachodu, niż części są tego warte. Problem jest jednak powszechny, a przez to rynek wtórny prężnie działa, a złodzieje coraz częściej czują się bezkarni;

  • Z drugiej strony, możemy poczytać o częściach samochodowych, które są najczęściej przywłaszczane i sprawdzać je kilka razy przed dokonaniem zakupu. Najczęściej kradzione są bowiem kołpaki, które jest łatwo zdjąć, a później sprzedać. Największą popularnością cieszą się te oryginalne, które niedawno zeszły z linii produkcyjnej. Ich ceny wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

    Kolejne elementy samochodowe, które są narażone na działania złodziei to lusterka i wkłady, odpowiadające za ich elektronikę. Ukraść nie jest łatwo, a zyskać…nawet tysiąc, do kilku tysięcy w zależności od zaawansowania. Przywłaszczane są także znaczniki marek, najczęściej najbardziej popularnych i renomowanych, np. BMW. Do łupów należą także skomplikowane systemy car-audio, poduszki powietrzne, reflektory, wielofunkcyjne kierownice. Jeśli szukamy tego typu części, możemy być nieco bardziej rozważni i pytać o pochodzenie konkretnych elementów. W końcu – skąd ktoś miałby w posiadaniu jedno, działające lusterko? Zadawanie pytań to źródło dojścia do prawdy i wyczucia oszusta.

Jako nabywcy kradzionych części zamiennych – nie będziemy narażeni na odpowiedzialność. Jeśli policja do nas dotrze, wystarczy podać źródło zakupu i w ten sposób pomóc znaleźć złodzieja. Nie mniej jednak warto unikać takich sytuacji, by nie czuć się zwyczajnie winnym i tracić swojego czasu.

zabkowicki.powiat.pl © 2020 | Newsphere by AF themes.