Custom House

Niewiele budynków posiada tak burzliwą historię jak Custom House położony między dublińskimi mostami Butt Bridge i Talbot Memorial Bridge. Custom House początkowo był jako komora celna dla dublińskiego portu.

Zaprojektowany został przez klasycystycznego architekta Jamesa Gandona, a przy jego budowie pracowali przede wszystkim Irlandczycy. Custom House przestało być komorą celną w momencie, kiedy dubliński port przeniesiono.

Wtedy stał się on siedzibą lokalnego rządu przez co budynek kojarzono z systemem władzy. Custom House zostało niemalże doszczętnie spalone przez świętującą zwycięstwo Irlandzką Armię Republikanską w 1921 r.

W wyniku pożaru zniszczone zostały również liczne dokumenty znajdujące się wewnątrz Custom House. Budynek został odbudowany po podpisaniu traktatu angielsko-irlandzkiego.

Do odbudowy posłużył jednak inny rodzaj budulca, ponieważ rząd Wolnego Państwa Irlandzkiego zdecydował się na zastosowanie lokalnego budulca, który ma ciemniejszy kolor od oryginalnego. Współcześnie jest on siedzibą Departamentu środowiska, społeczności i samorządu lokalnego.