Przeglądy rejestracyjne pojazdów

– stacje kontroli –

Immobilizer

Immobilizer (angielski „immobiliser”) jest specjalnym zabezpieczeniem, które stosuje się w samochodach, by uchronić je przed przypadkowym uruchomieniem. W sensie technicznym okazuje się on kodem elektronicznym, jaki został zapisany na właściwej płytce elektronicznej. Urządzenie wbudowuje się zwykle w kluczyk, czy też stanowi element, przykładany do dodatkowego, zamontowanego czytnika.

Immobilizer ma za zadanie rozłączać ważne dla funkcjonowania silnika obwody elektryczne, czyli elementy, takie jak: zapłon, elektrozawór, pompa wtryskowa. Zazwyczaj występują urządzenia dwu czy też trójobwodowe. Po wyjęciu kluczyka ze stacyjki uruchomienie systemu następuje automatycznie po upłynięciu 20-60 sekund.

Odblokowanie właściwych funkcji silnika może więc nastąpić dopiero w momencie użycia klucza kodowego, karty lub odpowiedniego transpondera. W przypadku immobilizerów można mówić o blokadach różnego rodzaju. Najczęściej jednak spotyka się odłączenie zasilania pompy paliwowej, dzięki czemu paliwo nie może dopływać do silnika i tym samym doprowadzić do jego właściwego działania.

zabkowicki.powiat.pl © 2020 | Newsphere by AF themes.