Przeglądy rejestracyjne pojazdów

– stacje kontroli –

Kto nie musi wykonywać badań technicznych

Oczywistym jest fakt, iż pierwsze badanie techniczne, czyli badanie sprawności całego auta, dokonywane jest przed dopuszczeniem go do ruchu, czyli tak naprawdę przed pierwszą rejestracją. Jednakże nie wszystkie nowe pojazdy są zobowiązane do ich wykonania.

Zastanówmy się więc, jakie typy nie muszą być im poddawane. Zakłady samochodowe, produkujące rok rocznie bardzo dużo egzemplarzy aut i wypuszczających je na rynek, posiadają uprawnienia uprawniające do wystawiania tak zwanych świadectw homologacji.

Cóż to takiego? Świadectwo homologacyjne jest to prawnie uznany dokument oznaczający parametry, jakie spełnia dany pojazd. Oznaczenie danej kategorii pojazdów odbywa się za pomocą liter alfabetu, które oznaczają i przynależą dokładnie do danej grupy.

Pierwsze badania techniczne nie są wymagane od pojazdów oczywiście nowych, które uzyskały świadectwo homologacji lub też posiadają decyzję o zwolnieniu z takowego obowiązku. Oczywiście wyjątkami tutaj są pojazdy uprzywilejowane oraz takie, których przeznaczeniem jest przewożenie niebezpiecznych towarów, które to zawsze podlegają obowiązkowi przeprowadzania badań.

.

www.idsdb.pl
zabkowicki.powiat.pl © 2020 | Newsphere by AF themes.