Przeglądy rejestracyjne pojazdów

– stacje kontroli –

Pociąg bez kół

Jesteś w stanie wyobrazić sobie pociąg pozbawiony kół? A może widziałeś już taki? Podobne rozwiązania są już stosowane Japonii, Niemczech i Chinach. Biją kolejne rekordy prędkości i zachwycają podróżnych z całego świata. Koncepcja kolei bez kół pojawiła się już kilkadziesiąt lat temu.

Wówczas mówiło się pociągu unoszącym się nad ziemią na powietrznej poduszce. Następnie koncepcję tę zamieniono na oddziaływanie elektromagnetyczne. To właśnie ono jest stosowane w dzisiejszych, nowoczesnych rozwiązaniach.

Cały skład pociągu unosi się kilka centymetrów nad trasą, a zwykłe tory zastąpione zostały tzw. napędem liniowym ciągłym, czyli serią potężnych elektromagnesów, które wchodząc w oddziaływanie ze składem przesuwają go w określonym kierunku. Poruszanie się takiego pociągu przypomina nieco zabawy z magnesami.

Gdy przyłożysz dwa magnesy do siebie tym samym ładunkiem, zaczną się wzajemnie odpychać. Na podobnej zasadzie, tylko z ogromną precyzją, działa napęd elektromagnetyczny napęd „latających” pociągów.

www.seeimagination.pl
zabkowicki.powiat.pl © 2020 | Newsphere by AF themes.